Медсестра – це медпрацівник зі спеціальною медичною освітою, як правило – це медучилище (можливо, диплом медінституту за спеціальністю «Сестринська справа»).
Обов’язки медсестри в дитсадку великі і багатогранні, але головне, вона має бути небайдужа до дітей, знати законодавство, сучасні підходи до питань дитячого здоров’я та використовувати свої специфічні знання.
Отже, до типових обов’язків медсестри дитячого садка зазвичай належать:
Прийом дітей після тривалої відсутності у зв’язку з хворобою або з будь-якої іншої причини прийом дітей, які йдуть в садок вперше.
Перевірка наявності довідки від педіатра або сімейного лікаря, а також контроль наявності щеплень відповідно до календарем вакцинації.
Організація та контроль з харчування дітей.
Якщо дитині потрібна окрема дієта, медсестра має простежити те, що готують дитині.
За необхідності допомагає годувати найменших.
Контроль якості продуктів, з яких готують дітям, дотримання правил їх зберігання, а також медсестра повинна проконтролювати, щоб у всіх працівників харчоблоку (та, взагалі, всіх працівників ЗДО) були актуальні медичні книжки.
У відповідальності медсестри порядок у медкабінеті, правильне зберігання медпрепаратів, наявність необхідних засобів для надання першої допомоги дитині.
Медсестра дитячого садка зобов’язана вміти надати першу долікарську допомогу дитині до приїзду лікаря, якщо трапився нещасний випадок, при гострій алергічній реакції, загостренні хронічного захворювання та інших ситуаціях, що загрожують здоров’ю дитини.
Викликати «швидку допомогу» за необхідності, поінформувати батьків про те, що сталося з дитиною (це може зробити і вихователь, але медсестра має проконтролювати)
Розподіл дітей на групи для занять фізкультурою відповідно до рекомендацій лікаря, оцінка фізичної підготовки дітей.
Навчання дітей правилам гігієни, у тому числі необхідності чистити зуби і як це робити правильно.
Ведення документації – довідки від лікарів, виписки з медичної картки дитини та інші, внутрішня документація, звітність та ін.
Це далеко не всі обов’язки медсестри дитячого садка, але кожен у кожному конкретному садочку при прийомі працювати медсестри зобов’язані встановити правила і виписати посадові інструкції.
Пам’ятка для батьків
Консультація для батьків
Харчування дітей під час свят
Правило № 1: Свято – це не їжа. А їжа це не свято.
Особливо, для дитини, особливо, для маленької. У святкові дні: день народження, Новий рік та інші великі релігійні свята зазвичай вистачає інших вражень: святкові забави, подарунки, гості. До трьох років педіатри взагалі не рекомендують порушувати звичний режим харчування, після трьох до цього питання варто підходити з великою обережністю. Свято не той час, щоб вводити нові продукти, до того ж більшість наших «улюблених» страв перебувають у немилості у дієтологів: всі салати з майонезом, солоне, гостре, смажене, всі продукти, що містять барвники та консерванти (ковбаса, шинка, крабові палички, гриби, газована вода), – все це дітям до семи років їсти категорично не рекомендується. З традиційного меню можна трохи спробувати солоної риби, ікри чи в’яленого м’яса. Чому шкідливо? Оселедець під шубою – дітям не рекомендуються салати і страви, що складаються більш ніж з 3-х видів продуктів, до того ж дієтологи ні в якому вигляді не визнають майонез. (Під цю же заборону потрапляє «Олів’є», «Мімоза», «Буряк з часником» та інші шедеври домашньої кулінарії). Торти – дріжджове тісто і кондитерський жир (крем) – важко перетравлюються і засвоюються, до того ж в трояндочки і пелюсточки нерідко додають різноманітні барвники та загусники. Ікра – всупереч поширеному міфу ікра (навіть чорна) зовсім не така корисна, як прийнято думати. Так в ній, дійсно, є білок, залізо і каротин, але все це куди простіше і корисніше можна отримати іншим шляхом. Ікра ж для дитини дуже солона, і тому – це шкідливий продукт. Так що «трохи» скоштувати можна, а їсти ложками вкрай не рекомендується.
Правило № 2: Чим легше, тим краще
Святковий стіл повинен бути легким і не дуже різноманітним. Вміст жиру в продуктах у середньому не повинен перевищувати 10-20% (таким чином, виключається свинина, баранина, жирні сорти риби, «елітні» сири). Не варто так само зловживати «бадьорими» продуктами такими, як чай, шоколад і ні в якому разі не потрібно пропонувати дитині алкоголь. Після величезної кількості вражень дитині і так буває нелегко заснути, не варто цей процес ускладнювати ще більше. А ось продукти, які дітям їсти можна і потрібно (в тому числі і в свято): • Сир і страви з сиру – у святковому варіанті це може бути гарно прикрашена запіканка, чізкейк, сирний пиріг або просто сир з ягодами і фруктами. • Омлет – тільки на перший погляд здається зовсім не новорічною стравою. Якщо до яєць додати овочі та зелень, може вийти щось досить цікаве. • Салати: зі свіжих овочів (помідори, огірки, морква, капуста), заправлені олією. Цікаво прикрасити салати можна за допомогою яєць і помідорів. • Тушковані овочі – і це зовсім не означає буденне «рагу». Овочі можна запекти в горщику, зробити з них запіканку, або просто гарний різнобарвний гарнір. До речі, взимку дієтологи рекомендують використовувати заморожені овочі, ягоди і фрукти. • Фрукти – ось їх можна і потрібно їсти. Фрукти гарні, корисні і легкі. Щоправда, і тут варто дотримуватися заходів безпеки: не варто захоплюватися «екзотикою» (різноманітними манго, папая, маракуйя, особливо, якщо дитина не пробувала їх раніше) і потрібно уважно поставитися до алергенних апельсинів і мандаринів. Зате до наших послуг яблука, банани, груші, ягоди. Фрукти можна запікати з медом та горіхами, можна зробити фруктовий салат з йогуртом.
Правило № 3: Звичайне може бути святковим.
Не обов’язково проводити години за плитою, готуючи холодець або голубці, займіться прикрасою столу. Святкова скатертина, гарні серветки, скляні келихи … Та й до оформлення страв можна підійти творчо.
Правило № 4: Все добре в міру.
Одна з головних небезпек святкового бенкету – переїдання. Навіть якщо всі продукти будуть хороші і корисні, але дитина просто дуже багато з’їсть: ранок після свята може бути важким. Насправді, в більшості випадків діти здатні самі регулювати процес насичення їжею. Головне, що потрібно від дорослих не заважати. Не потрібно: • Проводити за столом багато часу. Поїли і пішли грати, спати, дивитися мультики. Трохи пізніше можна окремо попити сік з солодощами. • Пропонувати занадто багато різних страв: спочатку закуски, потім гаряче, потім солодощі – це занадто багато. • Умовляти дитину «з’їсти ще шматочок» або спробувати «он той салатик». Нехай їсть стільки, скільки схоче.